Célunk a páciens térdének, normális, fájdalommentes használatának helyreállítása. Az műtét alkalmával a térdízület károsodott, elkopott porcfelszíneit távolítjuk el, és egy protézis kerül beültetésre. A beültetés megszünteti a porckopás vagy porckárosodás által okozott erős térdfájdalmat. A térdprotézis műtét általában a leggyakrabban végzett ortopédiai beavatkozások egyike.
Mikor van szükség térdprotézis beültetésre?
A térdprotézis beültetés általában a térd időskori kopásos megbetegedése alkalmával válik szükségessé. Az ízületi porcfelszín kopása vagy károsodása fájdalmat okoz a térdben, korlátozza a megfelelő mozgást. Enyhe károsodás esetén nem műtéti kezeléseket alkalmazunk, előrehaladott esetben a térdprotézis beültetés nyújt hosszútávú megoldást.
A térdízületi porckopás okai általában a kor, valamint a genetikai hajlam.
- A sportolás során, vagy balesetek következtében kialakult traumák is állhatnak a porckopás hátterében. Ebben az esetekben javasolt a beültetés.
- A térdízületet körülvevő keresztszalagok, oldalszalagok sérülése alkalmával.
A Tünetek
- terhelés esetén erős fájdalom;
- nyugalomi állapotban is jelentkező erős fájdalom
- erős ropogás
E tünetek jelentkezésekor keresse fel orvoscsoportunkat, hogy mielőbb megkezdhessük a megfelelő kezelést!
Felkészülés a térdprotézis műtétre
A térdprotézis műtét utáni sikeres gyógyulás egyik kulcseleme a felkészülés. A protézis beültetés óriási pozitív változást idéz elő a betegek életminőségében és mozgás képességében, ugyanakkor nagy megterhelést jelent a szervezet számára. A szövődmények kockázatának minimalizálása, valamint a leggyorsabb rehabilitáció érdekében ajánlott komolyan venni a felkészülést!
- A műtétre való felkészülés első, kötelező eleme a műtét előtti vizsgálatok elvégzése. Szükséges laborvizsgálat, góckutatás és aneszteziológiai konzultáció is. Amennyiben a kötelező vizsgálatok során probléma merül fel, arról a műtétet végző ortopéd sebész szakorvost mielőbb szükséges tájékoztatni.
- Térdprotézis műtét esetén kiemelten fontos odafigyelni a testsúlyra és az egészséges táplálkozásra. A túlsúly műtéti kockázatot jelenthet, ezért ilyen esetben a sebész orvos diétát javasolhat.
- A szervezet megfelelő hidratáltsága szintén lényeges, ezért a beavatkozás előtt figyelmet kell fordítani a bőséges és megfelelő folyadék fogyasztásra.
- A mielőbbi legjobb gyógyulás érdekében az izomzat felkészítéséről sem szabad megfeledkezni. A műtét előtt elkezdett felkészítő gyógytorna nagyban hozzájárul a gyors felépüléshez, az izmok és a térdízület legjobb rehabilitációjához.
- A műtétre nem csak fizikálisan, hanem pszichésen is fel kell készülni. Ezt nagyban elősegíti a műtét utáni napok megtervezése, a szükséges segédeszközök beszerzése, a rehabilitáció beütemezése, és az új célok kitűzése is.
Térdprotézis műtét utáni rehabilitáció
A műtét utáni rehabilitáció egyik kulcsfontosságú része a térdprotézissel operált térd korai funkcionális kezelése. A tornagyakorlatok rendszeres végzése, esetenként passzív térdmozgató készülék (CPM) alkalmazása teszi mozgékonnyá és fájdalmatlanná a protézis beültetésen átesett térdízületet.
A rehabilitáció szakképzett gyógytornász által már a kórházban megkezdődik. A gyógytornász segít a felállásban és az első lépések megtételében, megtanítja a segédeszközök használatát, valamint betanítja a személyre szabott tornagyakorlatokat. Ezek a gyakorlatok az idő előrehaladtával folyamatosan bővülnek és változnak a gyógyulás mértékének és a térd terhelhetőségének függvényében.